Chiny - Chiny światowym hegemonem (klub trójki).mp3

Chiny - Chiny światowym hegemonem (klub trójki).mp3
Rozmiar 40,9 MB
Jean-Paul Guichard i Antoine Brunet tytuł swojej głośnej książki "Chiny światowym hegemonem?" zamykają wprawdzie pytajnikiem, ale w miarę lektury ogonek znika ze znaku zapytania.
- Świat musi zadrżeć, bo nadwyżki gospodarcze odnotowane obecnie przez Chiny, zabijają gospodarki zachodnie. Widzimy, ze przemysł odgrywa coraz mniejszą rolę, a to powoduje bezrobocie - powiedział w Trójce Antoine Brunet.
Jean-Paul Guichard dodał, iż pozycja Chin jest szczególna na skutek połączenia dwóch elementów: taniej siły roboczej oraz nieuczciwej polityki walutowej, polegającej na zaniżaniu wartości juana.
Wzrost gospodarczy jest dobry z punktu widzenia gospodarki chińskiej, ale negatywny dla gospodarki europejskiej i amerykańskiej. - To, co jest nadwyżką dla jednych, jets deficytem dla drugich i świat zachodni jest tu w sytuacji deficytowej - podkreślili goście Dariusza Bugalskiego.
Państwa zachodnie coraz bardziej zadłużają się wobec Chin. Tamtejszy rząd deklaruje, że w zamian za dalsze kredyty Chiny wymagają "gwałtownego uzdrowienia gospodarek europejskich". - W rozumieniu chińskim oznacza to ułatwienie im w inwestowaniu w Europie. I dodajmy, że nie chodzi o budowanie czegokolwiek, tylko o wykupienie przedsiębiorstw, ziemi, infrastruktury, czyli tego, co już istnieje - powtarzają z mocą w swojej książce oraz trójkowej audycji.
Czy przywódcy europejscy sami doprowadzili do obecnej sytuacji sowim brakiem działania? Jakie będą skutki rosnącej siły Chin i czy można jeszcze zapobiec ich niszczącemu wpływowi na gospodarki zachodznie?
Odpowiedzi na te pytania oraz wyjaśnienie co ma z tym wszystkim wspólnego autor "Wesela" Stanisław Wyspiański znajdziesz w audycji "Klub Trójki, 19 października 2011".
Rozmowę tłumaczył prof. dr hab. Hassan Ali Jamsheer z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.
‒ Jean-Paul Guichard, profesor ekonomii, kierownik katedry Jeana Monneta na Uniwersytecie w Nicei, interesuje się głównie historią i analizą ekonomiczną oraz stosunkami międzynarodowymi.
‒ Antoine Brunet, ekonomista, w latach 1997–2007 szef strategiczny banku HSBC France. Zdobywca pierwszego miejsca w rankingu ekonomistów francuskich rynków finansowych. Od 2007 r. założyciel i prezes AB Marches, spółki analiz koniunktury i rynków.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • pojczlander.opx.pl